Українська національна революція змінила розстановку сил у Європі. Це дало можливість Московському царству проводити політику активної експансії. Змінилася навіть титулатура московського монарха, який прийняв титул «Государя Всея Великая, и Малая, и Белая Руси». Цей період став для Московії добою постійних і тривалих воєн: із Річчю Посполитою – за Україну, зі Швецією – за Прибалтику, з Османською імперією – за Україну та Чорноморське узбережжя.
Козацькі війська Гетьманщини були змушені брати участь у військових кампаніях Московського царства. Під час Азовських походів Петра І свої військові таланти проявив і гетьман України І. Мазепа, якого цар 1700 року відзначив Кавалерією щойно створеного ордену Святого Андрія Первозваного, другим після Ф. Головіна, тодішнього канцлера Петра І.
Починаючи із XVI століття центр тяжіння світової торгівлі поступово переміщується із Середземномор’я до півночі – до Балтійського та Північного морів. Відтоді головний зміст роботи дипломатичних та силових відомств європейських країн впродовж XVII – початку XVIII століть зводиться до боротьби за торгове та політичне панування в Балтійському регіоні, який контролювався Швецією.
Невдоволення прибалтійських держав посиленням позиції Швеції на Балтиці призвели до створення наприкінці XVII століття Північного Союзу в складі Данії, Саксонії та Московії. Саме цей союз 1700 року розпочав збройну боротьбу зі Швецією за перерозподіл володінь у Прибалтиці, що ввійшла в історію під назвою «Велика Північна війна».
В експозиції зали знаходяться портрети історичних діячів, картографічний матеріал, зброя, військові обладунки, макет кормової частини військового корабля початку XVIII ст.